Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Преглед на печата - 24 януари

Вторник, 24 Януари 2012 07:55
Източник: DarikNews.bg    / БТА   
„Сиви закони, продължаване на практиката на непрозрачните назначения и чести отклонения от демократичната парламентарна практика”. Така накратко описват от Института за модерна политика отминалата сесия на Народното събрание. В статия „Труд” определя като тревожен факта, че цели 19 проекта са в зоната на „сивото законодателство”, което урежда лобистки интереси. Десет от тях, внесени от управляващите, са приети. Сред парламентарните отклонения продължава да се откроява злоупотребата с партийни субсидии, които се раздават на „депутатски калпак”, а не на партиите. Друг негативен факт е влошената прозрачност на законодателния процес. Редица законопроекти не се публикуват своевременно или въобще в интернет страницата на НС. Крайно време е откритите заседания на парламентарните комисии да се излъчват на живо, а стенограмите да се публикуват редовно.

„Кадрите ще загробят ГЕРБ”, предрича „Сега”. Кадровата банка на ГЕРБ е същинска фабрика за недоразумения. Назначаването на случайни хора начело на държавата се превърна в трайна практика на това управление. Рядко България е била управлявана от толкова анонимни граждани със съмнителни биографии накуп. Откъде ги намира премиерът Бойко Борисов, кой му ги препоръчва и по какви критерии ги назначава, е строго пазена тайна. По всеобщо мнение никога управленският капацитет не е бил толкова оскъден, колкото сега. Което, разбира се, не попречи на ГЕРБ да спечели последните избори. Да го наречем „парадокса на посредствеността” - колкото по-ниско, толкова по-близко... до масите. Кой и защо реди тъкмо тези „експерти” по върховете на държавата обикновено се разбира в края на мандата и след прецизен оглед на обществените поръчки и облагодетелстваните от решенията им кръгове. Но ако е вярно, че кадрите решават всичко, то вторият мандат на ГЕРБ съвсем не е предрешен.

Трима шефове на МВР бяха наказани заради операцията в събота, след която Петър и Малина Начкови от с. Мировяне се оплакаха от полицейско насилие, информира „24 часа”. Премиерът Бойко Борисов се извини вчера сутринта заради операцията, която според него е проведена непрофесионално, и коментира, че не е било нужно „да правят този цирк”. Единстеният отговор на поредния случай на полицейско насилие и произвол е Бойко Борисов да поиска оставката на вътрешния министър Цветан Цветанов. За това настоя соцлидерът Сергей Станишев. Атакуват ме политици, свързани с мафията, беше отговорът на Цветанов.

Да гърмиш с топ по врабче, коментира „Стандарт”. Министър-председателят Бойко Борисов се извини за маскираните и силно въоръжени полицаи, намерили пет кутии безбандеролни цигари у мировянското семейство Начкови. Чиято дъщеря Ралица имала неблагоразумието да направи фейсбук група „Аз няма да гласувам за Бойко Борисов”. Ако за пет кутии безакцизни цигари следва арест, половин България трябва да е зад решетките. Воплите „няма бензин за патрулките” някак си олекват, като се види, че 30 добре въоръжени мъже с няколко автомобила отиват да арестуват едно магазинерско семейство. При 2,50 за литър бензин. Резултатът: шум до небесата, искания за оставка на вътрешния министър и на Бойко Борисов, който трябва да измете лично недоразуменията. „Съставът, най-вече ръководният, но също и изпълнителският на полицията има крещяща нужда от образование и обучение”, заключава авторът.

„Дондуков”2 - парадната витрина на българската демокрация, коментира „Сега”. Приемането и предаването на президентската власт в неделя беше достойно за страна - членка на ЕС. На нея присъстваха агитки и на БСП, и на ГЕРБ, но единствените развети знамена бяха българските. Нямаше напрежение, въпреки че самият президентски вот беше доста оспорван. А най-коментираната тема беше отсъствието на г-жа Плевнелиева и леко непохватното поведение на Росен Плевнелиев. Той обаче тепърва ще трябва да се учи на церемониал. Отсъстваха и сините лидери. Но те още дълго ще отсъстват и от властта. Президентската институция все повече се превръща в парадната витрина на българската демокрация, където дори домораслите ни политици се стараят да надскочат местните нрави. Какво пък - може да се пренесе и в другите институции.

„Защо речта на Плевнелиев окрили така Станишев”, е анализът в „24 часа” на политолога Румяна Коларова. Росен Плевнелиев направи в четвъртък първи опит да произнесе програмна реч, и то пред най-високата политическа трибуна в България - Народното събрание. Гласувалите срещу Плевнелиев разчетоха в неговите думи заявка за промени в управлението на ГЕРБ, доминирано през последните две години от персоната на Бойко Борисов. Обяснимо е всеки да има надежди. В петък в свои публични изяви Сергей Станишев еднозначно декларира, че това е и негово тълкуване на речта на Плевнелиев. „Преди всичко редно е да коментираме елементарната логическа грешка, върху която Станишев гради своите надежди. Ако позициите на Плевнелиев се разминават с позициите на Борисов и правителството, това не означава, че те съвпадат с тези на опозицията и по-конкретно с позициите на БСП. Политическата реалност в България е много по-сложна. И твърде вероятно е до следващите избори да стане още по-сложна”, прогнозира Коларова.

В една или друга степен аз мисля, че президентът Росен Плевнелиев ще бъде експерт към изпълнителната власт, е мнението на социолога Кольо Колев, изразено в „Новинар”. Неговата ориентация ще се диктува не толкова от неговите геополитически виждания, а по-скоро от всекидневните нужди на изпълнителната власт. В този смисъл Колев има сериозни подозрения, че държавният глава ще успее да завоюва някаква форма на еманципация от самата изпълнителна власт. „Виждаме и като реакции, и като жестове, и като усмивки, и като поведение на новоизбрания президент, че той е много склонен да се съобразява с излъчилата го партия и по-специално с излъчилия го министър-председател. Разбира се, не е лошо президентът и премиерът да работят в синхрон, в една посока, но президентската институция има една много важна функция. А именно да бъде своеобразен коректив, да бъде и критик, без да е краен, да лансира и свои идеи. Така че с тази си функция се страхувам, че г-н Плевнелиев няма да се справи”.

„Важно е да изберем нов модел на растеж, за да живеем по-добре”, съветва в интервю за „24 часа” еврокомисарят Кристалина Георгиева. По думите й в много трудни международни условия България е в сравнително добра ситуация, защото запази макроикономическата си стабилност и перспектива за растеж през 2012 г. от над 2%. Пазарната икономика ни осигури растеж преди кризата и място в ЕС, откъдето днес постъпва жизненоважно финансиране. Има още какво да постигаме - спазване на правилата на конкуренцията, енергийната ефективност, борбата със сивата икономика, прозрачност и добра работа на администрацията. За нас е важно да гледаме напред, да преосмислим модела си на растеж и да се обединим около нов, отговарящ на реалността след кризата, казва Георгиева.

Бензинът ударно поскъпва, съобщава „Сега”. Официалното решение на ЕС да наложи петролно ембарго над Иран разпали страховете за нов ценови шок при горивата. 27-те външни министри на Евросъюза вчера превърнаха във факт заканата да спрат доставките от Техеран заради ядрената му програма. Новината дойде на фона на поредното увеличение на цените на горивата по бензиностанциите у нас. Литър бензин А95 вчера достигна 2,50 лв. на дребно - с 6 стотинки повече спрямо началото на януари, с което плътно се доближи до абсолютния рекорд от миналото лято, когато бе 2,53. С рекордна цена от 2,64 лв. на дизела обаче още вчера България изпревари 7 европейски държави. Бензинът у нас поскъпва за трета поредна седмица.

2012 г. взе, че започна като че ли напук на икономическия министър Трайчо Трайков, коментира „Труд”. Как иначе да се определи януарската седмица, в която едновременно избухна най-голямата стачка в енергетиката и претърпя крушение опитът на министъра да вкара голям чужд инвеститор в добива на енергийни суровини. Миньорският протест изкара наяве слабостта на енергийната система. Липсата на инвестиции я докара до положение да прибегне до кризисния план „Б” с резервните мощности и спирането на износа още на 24-ия час от стачката. Но безспорно най-големият неуспех на Трайков в началото на годината е решението на парламента да се забрани не само добивът на шистов газ, но и проучванията, че дори и технологията. Пред очите ни в момента се развива световна енергийна революция и средствата са безмилостни. Ако добивът на шистов газ в САЩ продължи с такова главоломно темпо, възможно е това да препълни европейските пазари и да оказва траен натиск върху цените, предупреждава авторът.

Цената на „Гражданска отговорност” ще скочи с около 15% тази година, обявява в интервю за „Класа” Данчо Данчев, председател на Асоциацията на българските застрахователи. Той посочва, че приходите от така наречените доброволни застраховки намалява и основният приход е от задължителните застраховки и в по-тесен смисъл от автомобилно застраховане. Благодарение на задължителната застраховка „Гражданска отговорност” браншът спря загубата на премиен приход през миналата година. Резултатите през последните няколко месеца показват минимален ръст от 0,1-0,2 на сто, което е нищожно, но все пак няма спад. За миналата година спрямо 12 месеца по-рано има ръст на цената на „Гражданска отговорност” от около 12-13 на сто. Ако тази година се получи подобно поскъпване от около 15 на сто на годишна база, то месечният ръст ще бъде от около 2 лв., което няма да е тежко за потребителите. „Каско” застраховката е една от най-страдащите полици от кризата. За последните три години премийният приход по този продукт е спаднал с 200 млн. лв., отчита Данчев.

„Не остаряваме, а се топим”, алармира в интервю за „Труд” социологът Михаил Мирчев. Според него, ако се запазят демографските тенденции и няма мощни миграционни процеси, към 2050-2060 г. населението на България ще стане 5 милиона. От тях половината ще са българи, българските турци ще са от порядъка 600 000 - 700 000 и останалите ще бъдат роми. Демографският проблем може да бъде решаван с няколко прости за казване и много трудни за осъществяване неща. Първо, трябва да се спре емиграцията на цивилизовани българи, които бягат от България, защото сега тя им се струва нецивилизована държава. Второ, да се спре с изкуственото надуване на ненормалната циганска раждаемост - прекомерно много деца са обречени на неграмотност и средновековна мизерия. В момента нашата държава и политиците в частност стимулират тази ненормална раждаемост, смята Мирчев. (БТА)

Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини от Варна, региона и света
80% от децата създават първия си профил в социалните медии преди да навършат 12 години
Днес, 14 Март 2025 11:23
Децата стават активни потребители на интернет и социалните медии все по-рано, показва новото проучване на Yettel „Дигиталният живот на децата и техните родители“. Данните сочат, че 9 от 10 подрастващи...
Уникална съпътстваща програма на СОФИЯ ФИЛМ ФЕСТ ВАРНА 2025
Четвъртък, 13 Март 2025 15:00
За 16-и пореден път Варна става част от световния филмов живот със София Филм Фест Варна 2025! От 21 до 29 март фестивалът не само ще представи най-добрите и награждавани заглавия от международното и българското...
Светът наблюдава първото за годината лунно затъмнение
Днес, 14 Март 2025 14:19
Жителите на Аржентина, Мексико и Колумбия наблюдаваха частичното лунно затъмнение, което продължи до 12.01 ч. българско време и в последните си минути беше видимо от Австралия и Япония, съобщава АФП. Лунното...
Emergence Art Fest събира във Варна изгряващи творци
Днес, 14 Март 2025 14:07
От 20 до 23 март Варна ще се превърне в културна сцена за съвременно изкуство с третото издание на Emergence Art Fest. Събитието, което набира популярност в града, ще се проведе с основна локация Радио...
13 проекта за рехабилитация на напоителни съоръжения ще бъдат завършени до средата на годината
Днес, 14 Март 2025 13:36
"13 проекта за рехабилитация на напоителни съоръжения ще бъдат завършени до средата на годината. Към момента е приключила работата по 11 проекта от Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г."....
България отчита леко намаление на безработицата през 2024 година
Днес, 14 Март 2025 13:23
През 2024 година България отбелязва леко намаление на безработицата, като общият брой на безработните лица е 127.4 хил. души. От тях 56% са мъже, а 44% – жени. Коефициентът на безработица в страната е...
БНБ откри процедура за продажба на скрап от демонетизирани български монети
Днес, 14 Март 2025 13:07
Българската народна банка (БНБ) обяви старта на процедура за продажба на скрап, съставен от демонетизирани български монети от неблагороден метал/сплав. Общото количество на скрапa е 7 744 450 кг, като...
Какво ще бъде времето в събота по Ченоморието?
Днес, 14 Март 2025 12:52
Утре по Черноморието ще има разкъсана висока облачност. Ще духа умерен и силен юг-югозападен вятър. Максималните температури ще бъдат от 17°-18° по северното крайбрежие до 26° по южното. Температурата...
Жена и мъж от Перник задържани за жестоки убийства на животни с цел печалба
Днес, 14 Март 2025 12:39
26-годишна жена и 35-годишен мъж от Перник са задържани за извършване на жестоки убийства на животни с цел финансово облагодетелстване, съобщиха от Апелативната прокуратура в София. На 13 март е проведена...
На 15 март: Променят маршрута на три автобусни линии във Варна заради нетложен ВиК-ремонт
Днес, 14 Март 2025 12:28
От 08:00 часа на 15 март 2025 г. (събота) ще бъдат въведени временни промени в маршрутите на автобусни линии 14, 209 и 148 във Варна. Причината е неотложен ремонт на магистрален водопровод на бул. „Цар...
ВАС обяви за нищожно решението за стипендии на ромски ученици
Днес, 14 Март 2025 12:16
Върховният административен съд (ВАС) потвърди, че решението на Комисията за защита от дискриминация (КЗД) относно стипендиите за ученици от ромски произход е нищожно. Съдът постанови, че проектът противоречи...
Окръжна прокуратура и РУО подписаха споразумение за съвместна работа с учениците във Варна
Днес, 14 Март 2025 12:03
Изпълняващият функциите административен ръководител на Окръжна прокуратура – Варна Красимир Конов и началника на Регионалното управление на образованието в града Ирена Радева официално подписаха споразумение...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Афиш Варна Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Рекламирай ТУК
Сметка за вода Обяви Варна
Музеите във Варна Хибриден бойлер
Матраци и легла Вземи кредит
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
1.0 + 1.5
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook