В топлите точки на практика може да се намери всичко - от традиционни български ястия, като кисело зеле със свинско, до такива с по-екзотичен вкус като панирани калмари.
„Откакто направихме топлата точка в магазина, клиентопотокът е много по-голям, работата потръгна. Повечето хора идват да си вземат нещо сготвено за вечеря, а покрай това пазаруват и от другите стоки. Поръчката от ресторант излиза доста по-скъпо, отколкото сготвената храна при нас. Изглежда, че все повече и повече варненци предпочитат да купят ястия наготово, вместо да ги приготвят вкъщи", заключава Татяна Станчева, продавачка в квартален минимаркет.
Полуфабрикатите също били на почит и се купували все по-често. Замразените кюфтета и кебапчета, които трябва само да се сложат върху скарата за няколко минути, били особено предпочитани. Продажбите на дехидратирани макаронени изделия, които трябва единствено да се залеят с гореща вода, също набират скорост, коментират продавач-консултанти. Замразените готови пици, тортелини и зеленчукови миксове с ориз се радват на не по-малко внимание от страна на потребителите.
„Работя доста и вечер се прибирам вкъщи уморена. Като една добра домакиня и майка разбирам, че е съвсем нормално да предложа на семейството нещо сготвено за вечеря. Обикновено обаче съм толкова натоварена, че нямам време и сили да се занимавам с готвене всяка вечер. Затова през делничните дни купувам или готови ястия от магазините, или пък вземам полуфабрикат и го приготвям за минути", признава варненката Дияна Пенчева.
Готовите храни за дома са в пъти по-скъпи
Въпреки че сготвените манджи в топлите точки на търговските обекти са примамливо решение за много от домакините, простите сметки показват, че те излизат в пъти по-скъпо, отколкото ако решите да приготвите същото ястие у дома. Така например около 200 г пържени картофи излизат над левче. За същата сума можете да си купите цял килограм картофи, които да приготвите вкъщи. Ако имате по-голямо семейство и решите да закупите килограм готови пържени картофи обаче, ще се разделите с около 6 лв.
При другите сготвени ястия нещата стоят горе-долу по същия начин. Ако например 100 г ориз със зеленчуци струва около 1 лв., простите сметки показват, че 500 г (вечеря за няколко души) ще излезе 5 лв. Ако решите да приготвите същото ястие у дома, необходимата сума е не повече от 3 лв. По на сметка излизат обаче кебапчетата и кюфтетата, които в някои търговски обекти опечени са по около 20-25 ст. бройката.
Според специалисти посочването на цената на сготвените ястия за 100 г, а не за кг, е изпитана маркетингова техника. Когато човек погледне към етикета, си казва, че е доста евтино, но не си дава сметка, че всъщност за килограм или пък за 500 г цената излиза доста солена. Въпреки по-високите цени обаче готовите манджи остават търсени от потребителя, който няма време и желание да готви у дома.
Потребители: Няма достатъчен контрол върху сготвените ястия в магазините
По форумите в интернет част от потребителите споделят, че нямат доверие на манджите от топлите точки. Освен клиентите, които често прибягват до удобството на готовата храна за дома в търговските обекти, има и такива, които нямат доверие на годността на ястията, които се предлагат там. Потребител с никнейм „В бранша" от Варна коментира, че чрез топлите точки магазините се отървават от храната с изтекъл срок на годност, като я сготвят и продават. Според него част от манджите нямат добро качество и това се усеща не само на вкус, но и на мирис.
Потребителката „Нора" пък споделя със съфорумците, че в готова зелева салата, закупена от голяма верига супермаркети, намерила няколко дълги косъма, очевидно от боядисана коса.
Мненията във форума са разнообразни, но според определена част от потребителите не се осъществява достатъчен контрол върху хигиената и изобщо върху целия процес на приготвяне на готовата храна в търговските обекти.
История
За първи път идеята за създаване на топли точки в магазините се заражда в САЩ и съответно там търговските обекти първи започват да предлагат сготвена храна за дома. Западна Европа също стартира подобни продажби доста отдавна. Години по-късно тенденцията стига и до България, като мотивите на клиентите са ясни - те търсят всевъзможни форми да съкратят времето си за домакинстване, включително и за готвене, и поради тази причина все по-често предпочитат да купят готово ястие.
У нас за първи път с топла точка излиза веригата супермаркети „Билла". Компанията стъпва на българския пазар с модела, който използва и в другите страни, затова във всички магазини на „Билла" има щандове за готова храна. Други от чуждите вериги, които работят на българския пазар, също използват този подход, за да разнообразят предлагането и задоволят потребителското търсене. Постепенно и повечето от българските компании започнаха да обособяват в магазините си специални ъгли за готова топла или охладена храна, която трябва да се стопли за няколко минути и е готова за консумация. Представители на веригите единодушно казват, че щандовете с готова храна в магазините им са нова тенденция на пазара и тя ще се разпространява все по-широко.