-Г-жо Захариева, променяте правилата за адресната регистрация с нови текстове в закона за ГРАО. Какво гласят те?
- Сега, за да се смени временният адрес, не се изискват договор за наем, нотариален акт или какъвто и да е документ, че наистина живееш там, където си посочил. Не се изисква и мнение от собственика дали той е съгласен този човек да живее в имота му. С промените в закона за ГРАО за постоянния адрес, на който ти пращат призовки, търсят те данъчни и идват всичките ти официални документи, ще се спре практиката да си харесаш кооперация и да се регистрираш в нея. Без да може да се провери дали наистина живееш там. Досега в закона бе записано, че на даден адрес не могат да се регистрират хора, ако са три пъти повече от обичайното. И веднага възниква въпросът кое е обичайното.
- Този закон не прави ли излишно задължителното вписване и регистриране на книгата на собствениците по закона за етажната собственост в общините? Най-големите защитници на това изискване твърдяха, че тази информация е много важна за МВР. Сега обаче органите на реда ще знаят кой къде е регистриран и без да се налага задължително вписване и глоби за всяко домакинство във вход без домова книга.
- Обмисля се наистина вариант да отпадне регистрацията на книгата на собствениците в общините. Но не този закон е мотивът. Въпреки че според него ще има публичен регистър, в който властите ще могат да проверяват какъв е настоящият ви адрес, семейното положение и други такива данни.
- Кой ще има достъп до този публичен регистър?
- Той ще бъде електронен, но ще бъде достъпен само за съответните власти. Целта е да се улеснят гражданите. Например да можеш да си изкараш удостоверение за раждане не от родния град, а от този, в който в момента живееш или работиш. Когато имаш електронен подпис, ще можеш да си поръчаш и онлайн тази услуга. По този начин ще идват навреме и смъртните актове, които сега от чужбина се бавят с месеци и дори години.
- Защитени ли ще са данните ни в този регистър?
- Експертите ме уверяват, че защитата ще е изключително висока и на няколко степени.
- Заговори се, че ще се наложи държавата да откупи имоти по Черноморието, за да осигури свободен достъп до плажовете, както е по конституция. Ще трябва ли българите наистина да плащат сега заради факта, че преди години някой чиновник е издал неправомерно разрешително за строеж - независимо дали това се е случило безплатно или при съответните стимули от страна на инвеститорите?
- Ние признаваме, че има проблеми с някои от плажовете. И това държавата го прави за първи път, въпреки че проблемите не са от вчера. Искаме да започнем широко обществено обсъждане и да осигурим достъп на хората до ивиците. А това е невъзможно без държавен или общински път или алея.
- Не трябва ли обаче този, който е дал правото да се строи, като се ограничи достъпът до плажа, сега да плати за този път или алея? Защо всички трябва да плащаме?
- Има няколко типа плажове с ограничен достъп. Държавата обаче е длъжна да осигури пешеходен достъп, а не възможност за стигане до плажа с кола. Някои от собствениците нямат проблем с това хората да преминат през имота им, за да стигнат до морето. На места ивиците са оградени от къщи, но на други са заградени с ниви и там досега няма проблеми. По конституция всички собственици са с равни права и в този смисъл държавата няма повече права от частните собственици на имоти, ако не става въпрос за изключителна държавна собственост. Както до всеки частен имот се осигурява достъп, така и такъв достъп следва да се предвижда и до морските плажове. За плажовете според Закона за устройство на Черноморското крайбрежие (ЗЧК) се изготвят актове за държавна собственост, но не се включват в план за регулация, който да им очертава границите. Там, където са одобрявани подробните устройствени планове, наистина трябва да се прегледа случай по случай - имат ли разрешително, кой го е издал и дали наистина има нарушения по действащото в момента законодателство. Защото ЗЧК е от 2008 г. и тогава се ограничава строителството в близост до плажа. Ние търсим решение за случаите, при които всички закони са спазени. Като не бива да забравяме, че частната собственост е неприкосновена. Едно от най-трайните решения е там, където собственикът е недобросъвестен и отказва достъп, да се направи нов парцеларен план и държавата да осигури минимална ивица - алея или пътека, по която да осигури достъп до плажа. По която да могат да минават хора и една линейка. Вариантите как да се случи това са различни - чрез доброволно преотстъпване от собственика на такава ивица, отчуждения на нужните земи или купуването им от собствениците.
- Когато става обаче въпрос за забрана да се влезе в цял комплекс или курорт - какво решение се търси?
- Проблемът е идентичен. Няма разлика дали собствеността на имотите зад плажа е на един или на няколко собственици. Факт е, че достъпът е затруднен. Затова там също ще се процедира така, както описах по-рано. Освен това затрудненият достъп създава проблеми и при концесионирането на някои плажове, тъй като никой не ги иска. Като например за плажовете на "Русалка" от 2003 г. до 2009 г. не са плащани възнаграждения за ползването им. Това са атрактивни плажове, но никой не кандидатства да ги вземе на концесия, защото държавата не е могла да осигури достъп до морето. Затова ние искаме да изкупим много малки ивици земя, по които да се стига до плажовете. Това в никакъв случай няма да струва баснословни суми на държавата, но няма и да е евтино. Миналото лято ние сложихме колчетата на "Градина" и обяснихме, че е незаконно да се събира такса от караваните, защото няма никакъв договор с държавата за този плаж. Още преди 6-7 месеца сме написали ноти до Испания, Турция и Гърция, за да се запознаем и с техния опит. Адресираме проблема, говорим за него и се опитваме по всякакъв начин да го решим, така че да бъде най-евтино и най-добре. И за първи път в така наречената българска част на "Русалка" през това лято имаше спасители. Защото стана ясно, че държавата няма да позволи всеки да прави каквото пожелае с плажовете. Когато имаме договор, можем да налагаме и санкции. Ние не се крием зад проблемите и ще обсъдим широко бъдещето на плажовете. Законът за Черноморското крайбрежие като цяло е сбъркан, защото именно чрез него и големия гратисен период, който той даде, преди да влезе в сила, се узакони строителство на плажовете и други подобни нарушения. Но е факт, че през тази година плажовете бяха по-добре организирани, а нарушенията като цяло по-малко, а контролът много по-засилен.
- Кои плажове ще бъдат отдадени на търг през следващото лято?
- През тази година останаха 11 плажа, които никой не пожела, за които подготвяме процедури. По закон ще намалим първоначалната наемна цена до 50%. Като по-голяма група предстои да се отдават и тези ивици, за които изтече тригодишният срок, в който общините ги отдаваха за стопанисване. Те са 22, като между тях има доста атрактивни и посещаеми - Поморие-централен, Обзор-север, къмпинг Оазис, Делфин, ММЦ. И ние ще започнем навреме с търговете. През тази година проведохме 31 търга и нито един не бе обжалван. Обмисляме да сменим и методиката, по която се определя цената, така че да отчитаме не само площта на ивицата, а и нейната атрактивност.