Партньорството с Варненската библиотека
Като важна част от изграждането на Европеана и обогатяването на съдържанието й с предмети от цяла Европа, през 2008 г. Европеана започва сътрудничество с Варненска библиотека. Сътрудничество съвсем скоро след това се оказва толкова значимо, че към днешна дата, благодарение на Европеана, съществуват повече от 30 000 български материала онлайн, добавени от специалистите на Варненска библиотека.
Джил Козинс, Изпълнителен директор на Европеана казва:
„Варненската библиотека е важен партньор в това, богатото културно наследство на България да бъде достъпно за всеки онлайн с помощта на Европеана. Ние сме очаровани от това, че навръх 130-годишнината си, Варненска библиотека въвежда Европеана в училищата и запознава цяло едно ново поколение с европейските културни богатства по много по-широк и достъпен начин, като използва техните смартфони, таблети и лаптопи.”
Европеана събира на едно място 27 милиона книги, рисунки, филми, записи, снимки от повече от 2200 културни институции от цяла Европа и ги доставя по начин, който е удобен и отговаря на възможностите на хората днес, напр. чрез техните лаптопи и таблети. Тя поддържа културното наследство живо през 21-ви век и свързва културните богатствата от миналото със съвременните хора, които могат да се наслаждават на произведения на изкуството и значими артефакти от комфорта на домовете си или от дланта на ръката си чрез смартфона.
Национално състезание за гимназиалните ученици „Моята Европеана”
Като част от празненствата по случай 130-годишнината на Варненска библиотека, в началото на годината стартира национално състезание „Моята Европеана”. Целта на състезанието беше да насърчи гимназиалните ученици да изследват и откриват богатите културни съкровища на Европеана и да напишат есе или направят кратко филмче за тяхно любимо място, личност или събитие от българското културно и историческо наследство.
Бяха получени десетки есета и видеа на теми като „Първата българска жена-пилот, управлявала търговски полети и единствената жена, приземила тежкотоварен самолет в лошо време на летище Хийтроу” до „Истинската история на известния писател Алеко Константинов”. Европеана подтикна учениците да посетят базилика от 4-ти век и да преоткрият на живо наследството на техния регион, помогна им да напишат домашните си по всички предмети и им разказа историята на чуждестранното образование в България.
Есетата и филмчетата бяха оценени от комисия от професионалисти от библиотеката и признати художници от Варна, известни с техния принос към културата и развитието на града. Победителите бяха наградени от г-н Ламбрин Сотиров и г-жа Милкова на специална церемония във Варненската библиотека.
Произведенията-победители могат да бъдат видени или прочетени на страницата на библиотеката във Фейсбук.
В близко бъдеще, Европеана и Варненска библиотека ще организират пътуваща изложба из цяла България, която цели да покаже успешната им съвместна работа и да привлече други библиотеки да се присъединят към проекта, като по този начин увеличат българското съдържание в европейския дигитален музей и библиотека. Очаква се изложбата да започне в София през пролетта на 2013 г.
Други събития по време на празненствата по случай 130-годишнината
Европеана ще участва също със специална презентация по време на конференцията „Преображенията в Б-пространството”, която цели да покаже как културното наследство навлиза и живее в дигиталния свят, и как то обогатява съдържанието му.
Европеана - www.europeana.eu – дигиталната библиотека, архив и музей на Европа. Към момента, тя осигурява достъп до 27 милиона книги, рисунки, филми, записи, фотографии и архивни документи на 29 езика. Тя представлява 2,200 малки и големи организации-партньори, включително и тези, съхраняващи всички големи национални колекции като Музея „Рикс” в Амстердам, Британската библиотека в Лондон и Музея на история на изкуствата във Виена.
Обществената библиотека „Пенчо Славейков” във Варна е основана през 1883 г. от варненската литературна общност, благодарение на щедро дарение на известни публични личности и патриоти от Варна. Библиотеката е хранилище на българската национална литература от 1945 г. Днес библиотека „Пенчо Славейков” е обществена институция, подкрепяна от общината, а също и регионална библиотека и методологичен център.